Кібербезпека під час війни: як надійно захистити ваші пристрої і дані на них
Забезпечення надійного кіберзахисту – одне з ключових завдань для кожного українця та організації будь-якої форми власності. Адже кібервійна триває, а загроза з боку російських хакерів не знижується. У сучасному цифровому світі, кіберзагрози стають все більш серйозними, і важливо приділяти належну увагу захисту своїх персональних даних, комп’ютерних систем та мереж.
Захист ваших гаджетів від шкідливих програм, встановлення надійних паролів та кілька правил з кібербезпеки- заходи обачності, які вбережуть вас від зловмисників, які хочуть заволодіти вашими даними, включно з даними банківських карток і акаунтів у соцмережах.
Міністерство культури та інформаційної політики України разом із Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки і Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України підготувало низку порад, як захистити ваші дані та пристрої.
- Насамперед захистіть свої пристрої від шкідливих програм – встановіть антивірусні програми. Рекомендуємо: Avast, ESET, McAfee, Zillya.
- Завантажуйте антивірусну програму тільки з офіційного сайту розробника чи з перевірених джерел (Play Market, App Gallery, App Store і Google Play). Якщо не можете придбати платну версію програми – знайдіть безкоштовний аналог, але не завантажуйте зламані версії платних програм.
- Систематично перевіряйте ваш пристрій, USB-накопичувачі та інші зовнішні пристрої, які підключаєте до комп’ютера, на наявність загроз, що можуть зашкодити вашим даним.
- Періодично скидайте налаштування свого смартфона.
- Не переходьте за сумнівними посиланнями.
- Звертайте увагу на різку та помітну зміну в роботі пристрою – можливо, це наслідок діяльності шкідливих програм.
- Подбайте про захищеність ваших пристроїв та облікових записів – встановіть надійні паролі. Ось, де можна перевірити паролі на витік - https://haveibeenpwned.com/.
- Підтримуйте браузери в робочому стані – своєчасно оновлюйте їх, як і решту інстальованих на пристрої програм та саму операційну систему. А ще – завантажуйте їх лише з офіційних сайтів і використовуйте лише мінімум розширень до них.
- Безпечно завантажуйте і використовуйте застосунки та файли: вибирайте лише ліцензійне програмне забезпечення із перевірених джерел, не завантажуйте файлів і застосунків із невідомих джерел, встановлені файли перевіряйте за допомогою антивіруса, уникайте використання застосунків російських розробників
- Захистіть свої месенджери від зловмисних розсилань.
Запам’ятайте: державні органи й служби не розсилають у месенджерах повідомлення з проханням відкрити вкладений файл і не просять надати дані банківських карток, паспортну інформацію, дані персональних акаунтів у соцмережах тощо.
- Зберігайте дані безпечно – у зашифрованому вигляді або в прихованих папках та альбомах. Зберігайте копії важливих файлів у хмарному сховищі. Не зберігайте у пам’яті смартфону інформацію, яка може вам зашкодити в разі окупації та обшуку.
Рекомендації розроблені проєктом Dovidka.info від Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП спільно із Держспецзв’язку.