Що робити, якщо окупанти заселились у ваш будинок?

Дата: 17.10.2023 00:38

Якщо в ваше житло заселились окупанти, ви маєте знати, куди та як можна повідомити про незаконне заселення, і що для цього потрібно.

Про дії у разі незаконного заселення

Якщо у вашу домівку на окупованих територіях заселилися російські військові, представники окупаційної влади чи колаборанти, ви можете подати заяву до правоохоронних органів. Звернутись із заявою про такий злочин можна до Національної поліції, Служби безпеки України чи прокуратури. Зробити це можуть як самі потерпілі, так і їхні родичі, друзі, знайомі, а також ті, хто став свідком такого випадку. Подати заяву про захоплення вашого житла ви маєте право незважаючи на те, коли саме це відбулося, – нині чи кілька років тому. Заяву до поліції можна подати особисто чи дистанційно за телефоном. Повідомити про злочин у певних випадках можна навіть без документів, що підтверджують ваше право власності. Водночас, якщо ви все ж маєте такі документи, зберіть їх і додайте до заяви.

Які відомості треба подати правоохоронцям:

1. заяву про заволодіння житлом;
  2. документи права власності на житло (свідоцтва на право власності, договори купівлі-продажу, витяги з реєстру речових прав на нерухоме майно, печатки, електронні цифрові підписи – за наявності);
  3. за можливості проведіть інвентаризацію майна в помешканні (опишіть зовнішній вигляд речей, їхні розміри, колір, якщо маєте змогу – надайте фото своїх меблів, техніки, цінних речей, помешкання загалом);
  4. запишіть деталі правопорушення, які вам відомі: коли ваше житло зайняли, це були військові чи цивільні, скільки людей там нині мешкає (за наявності завантажте на хмарне сховище фото та відео з місця події);
  5. якщо ви самі були свідком незаконного заселення, спробуйте детально описати зовнішність порушників, приблизний вік та їхню форму, імена чи позивні, транспорт, на якому вони приїхали;
  6. запишіть контакти людей, які були свідками злочину (також спробуйте з’ясувати, чи є навколо камери спостереження та кому вони належать, і, якщо це можливо та безпечно, скопіюйте ці записи чи погодьте з власниками камери їхнє зберігання).

У Нацполіції зауважують: не намагайтеся дізнатися будь-яку додаткову інформацію, якщо існує ризик для вашого життя та здоров’я. Навіть якщо ви не маєте жодних відомостей про те, хто, як та коли саме заселився у ваше помешкання, правоохоронці мають прийняти заяву та внести відомості про неї до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Ті, хто перебуває на підконтрольних Україні територіях, можуть подати заяву до найближчих поліцейських відділків, адреси та контакти яких знаходяться на мапі за посиланням. Крім того, повідомити працівників поліції про злочин можна за номером 102 (цілодобово). Подати заяву до Служби безпеки можна електронною поштою на адресу callcenter@ssu.gov.ua або за номером 0442569991. Також, щоб правильно підготувати документи, чи у разі відмови прийтяття заяви, ви можете звернутися по безоплатну правову допомогу за телефоном 0800213103.