Формування нетерпимого ставлення до насильства
Ще у 1999 році Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. І цього дня в Україні стартувала кампанія «16 днів проти насильства» – головна мета цієї щорічної акції полягає не лише в тому, щоб підвищити рівень обізнаності щодо усіх форм насильства, а насамперед привернути увагу суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. Це є дуже актуальним під час повномасштабної війни, яку розв’язала Російська Федерація, адже за статистикою усіх міжнародних організацій, саме жінки та дівчата найбільш всього страждають від бойових дій та наражаються найбільшому ризику для здоров’я та життя. Адже так історично склалося, що ті нерівності, які протягом століть існують між чоловіками та жінками, а також різні форми дискримінації за ознакою статі, яким піддаються жінки в усьому світі, сприяють тому, що жінки та дівчата більше за інших страждають від сексуального насильства в умовах війни чи збройного конфлікту.
За словами Урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко, внаслідок пережитого під час бойових дій зростає кількість жінок, які потребують комплексної психосоціальної допомоги. Насамперед, це пов’язано з воєнними злочинами проти жінок, в тому числі і сексуальними. Також для українок суттєво зростають ризики потрапляння в ситуації, які пов’язані з торгівлею людьми – особливо це стосується тих, хто був змушений виїхати за кордон, рятуючись від війни. За даними ООН, зараз в європейських країнах перебуває майже 4,2 млн біженців з України, і переважну більшість з них складають саме жінки з дітьми. За словами Левченко, гендерно зумовлене насильство та торгівля людьми були та залишаються серйозними ризиками для українців за кордоном. Але Україна разом з владою та громадськими організаціями країн, де зараз перебувають українці, проводять цілеспрямовану роботу для мінімізації цих ризиків – наприклад Світова федерація українських жіночих організацій, яка має своїх членів в понад 30 країнах світу, активно надає гуманітарну, інформаційну та психологічну допомогу нашим громадянам, які зараз знаходяться за кордоном.
Також для ефективного міжнародного захисту громадян від сексуального насильства, Україна та ООН ще в травні підписали Меморандум про співробітництво щодо запобігання та протидії сексуальному насильству в умовах війни. Цей документ покликаний забезпечити належну допомогу постраждалим та мобілізувати для цього необхідні ресурси. Як зазначає Голова підкомітету Верховної Ради України з питань гендерної рівності і недискримінації Неллі Яковлєва, у вересні було створено Тимчасову слідчу комісію з питань розслідування фактів сексуального насильства, вчиненого внаслідок збройної агресії. Україна буде ініційовувати питання про притягнення до відповідальності винних осіб у цих злочинах, у тому числі через механізми міжнародного розшуку.
Війна загострила й іншу поширену проблему – домашнє насильство. Це дуже поширене явище в світі – навіть у розвинених демократичних країнах дуже великий відсоток жінок щодня стикаються з проявами домашнього насильства. За статистикою кожна третя жінка у світі хоча б раз у житті стикається з фізичним або сексуальним насильством. І якщо на початку повномасштабного російського вторгнення в Україні спостерігалось зниження кількості випадків домашнього насильства, то зараз ця проблема, на жаль, знов становиться актуальною, а подальше зростання соціального та економічного напруження, втрата житла та роботи стануть негативними каталізаторами збільшення випадків домашнього насильства.
Тож акція «16 днів проти насильства», яка, до речі, проводиться в усьому світі, є дуже важливим заходом щодо збільшення розуміння та обізнаності суспільства про всі форми насильства та сприяння створенню у кожній держави соціального простору вільного від насильства.
І до речі, час проведення цієї міжнародної акції обрано не випадково, адже він охоплює важливі дати, пов’язані з захистом прав людей та протидії насильству:
- 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
- 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
- 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
- 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
- 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
- 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
- 10 грудня – Міжнародний день прав людини.