16 січня - важлива дата для утвердження української мови
Саме 16 січня 2020, 2021 та 2023 років набули чинності три ключові норми Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які регламентують використання державної мови у сферах реклами, обслуговування та друкованих медіа загальнодержавної та регіональної сфери розповсюдження.
Так, з 16 січня 2020 року почала діяти 32 стаття 3акону, відповідно до якої мовою реклами в Україні є державна мова.
Ця вимога стосується усіх видів реклами:
- у друкованих медіа (водночас у медіа, що видаються однією з офіційних мов ЄС, допускається розміщення реклами тією мовою, якою видається це медіа);
- на телебаченні і радіо;
- зовнішньої реклами;
- реклами на транспорті, політичної, соціальної реклами тощо.
З 16 січня 2021 року запрацювала 30 стаття мовного закону, яка вимагає використання української у сфері обслуговування. Це - один з найважливіших етапів реалізації вимог Закону, оскільки впливає на роботу представників різних галузей та сфер суспільного життя: торгівлі, освітніх та соціальних послуг, медичного обслуговування тощо.
Відповідно до 30 статті мовою обслуговування споживачів за замовчуванням є державна. Лише на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.
Обслуговувати споживачів і надавати інформацію українською мовою про товари і послуги, зокрема через інтернет, зобов’язані всі надавачі послуг незалежно від форми власності.
16 січня 2023 року набула чинності стаття 25 Закону, відповідно до якої друковані загальнодержавні та регіональні медіа в Україні видаються державною мовою.
Засновники медіа, виданих мовами, іншими ніж державна, зобов’язані забезпечити видання та можливість передплати в Україні такого самого видання державною мовою.
У кожному місці розповсюдження друковані медіа державною мовою мають становити не менше 50 відсотків назв друкованих медіа, що розповсюджуються в цьому місці (ля місцевих медіа ці норми набули чинності з 16 липня 2024 року).
“Сьогодні ми бачимо позитивні результати поетапної українізації, яка стала ключовим принципом Закону про державну мову. Українська стала по-справжньому панівною в усіх сферах суспільного життя. Мовний Закон, якому виповнюється шість років, відіграв важливу роль у зміцненні української державності та національної безпеки”, - наголосив Тарас Кремінь.
Уповноважений із захисту державної мови