Новомиколаївська сільська військова адміністрація
Скадовського району Херсонської області

Сексуальне насильство під час війни: права постраждалих повинні бути захищені

Дата: 18.03.2025 14:25
Кількість переглядів: 23

Фото без опису

Сексуальне насильство під час війни: права постраждалих повинні бути захищені

Як розпізнати сексуальні злочини на території бойових дій і в окупації та як зарадити собі.

Серед усіх видів воєнних злочинів, що коїть Російська Федерація нині в Україні, до особливо цинічних зараховують злочини СНПК — сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Страждають від нього насамперед цивільні, які опинилися під владою окупанта. Армії, недержавні збройні групи або терористичні організації застосовують сексуальне насильство по всьому світу як зброю війни та тортур. А також як покарання за політичні, громадські та релігійні погляди, участь у бойових діях на стороні супротивника. До сексуального насильства непропорційно сильно вразливі жінки та дівчата, однак його можуть зазнавати й чоловіки та хлопчики.

Мета тих, хто чинить сексуальне насильство, — принизити, підкорити, вселити страх, розсіяти або силоміць перемістити цивільних членкинь громади або етнічної групи, витіснити цивільне населення зі стратегічно важливих місцевостей, а також отримати прибуток від сексуального рабства. З почуттям любові чи симпатії це не має нічого спільного.

Отже, що таке сексуальне насильство? За міжнародним визначенням правозахисників, це протиправне посягання однієї особи на статеву недоторканність іншої. До сексуального насильства непропорційно сильно вразливі жінки та дівчата, однак його можуть зазнавати й чоловіки та хлопчики.

Коли заходить мова про сексуальне насильство, повʼязане з конфліктом (СНПК), перше, що спадає на думку, — зґвалтування. Однак видів СНПК нараховується набагато більше. Це одна з причин, чому далеко не всі постраждалі усвідомлюють себе постраждалими, не заявляють про скоєння злочину і не звертаються по юридичну, медичну, психологічну, соціальну підтримку.

Буває, що людина, яка пережила сексуальне насильство під час війни, прагне, свідомо чи несвідомо, якнайшвидше забути про це і намагатись жити, як і раніше. Проте є досить великий ризик, що отримані фізичні чи психологічні травми дадуть знати про себе згодом, погіршити фізичне здоров’я, спричинити стан депресії, розпачу, відчуття глибокого приниження та самознецінення.

Отже, до видів сексуального насильства належать:

– зґвалтування;

– сексуальне рабство;

– проституція;

– примус до вагітності;

– примус до аборту;

– примус до стерилізації;

– примус до шлюбу;

– сексуалізовані тортури.

Ба більше, до них належать формування обґрунтованого передчуття або страху акту сексуального насильства, у тому числі шляхом сексуальних погроз, погроз зґвалтування; образи, приниження, залякування сексуального характеру; спільне утримання в одному приміщенні чоловіків та жінок, у тому числі без надання окремого туалету та/або душу, примусове (повне або часткове) оголення.

Багато українок та українців могли б розповісти зокрема про принизливе роздягання їх окупантами під час перетину блокпостів начебто з метою пошуку небезпечних речей чи то знаків належності до «радикальних» формувань. Такий примус до оголення — не що інше, як  сексуальний злочин.

Куди звертатися по допомогу

Невідкладно, безкоштовно, конфіденційно

Центри допомоги врятованим.

Мережа закладів, створена урядом України у співпраці з Фондом ООН у галузі народонаселення. Таких закладів 11, вони працюють у містах Київ, Запоріжжя, Дніпро, Львів, Чернівці, Мукачево, Херсон, Харків, Полтава, Одеса, Кропивницький

https://www.help-platform.in.ua

Урядова «гаряча лінія» з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству щодо дітей. Інформаційні, психологічні та юридичні консультації.

тел. 1547 (цілодобово)

«СпівДія» — офіційна платформа гуманітарної допомоги. Юридична та психологічна підтримка, хаб, шелтер, забезпечення речами першої необхідності.

https://spivdiia.org.ua/

тел. +38 (089) 120 33 04

«гарячі лінії» «СпівДія хаб»:

м. Луцьк  +380 (99) 500 71 17, +380 (97) 500 71 17

м. Дніпро +380 (89) 120 33 04

СЕМА Україна — громадська організація жінок, постраждалих від сексуального насильства в умовах воєнних дій. Частина глобальної мережі Sema Network, заснованої Фондом доктора Деніса Муквеге.

тел. +38 (099) 999 99 99

Східноукраїнський центр громадських ініціатив — громадська правозахисна організація. Документує порушення прав людини під час війни.

м. Київ, тел. + 38 (044) 578 14 38, + 38 (063) 640 96 40

https://totalaction.org.ua/

Центр громадянських свобод — громадська правозахисна організація. У пріоритеті — відновлення справедливості для всіх жертв воєнних злочинів.

м. Київ, тел. +38 (067) 211 31 22

https://ccl.org.ua/

Українська фундація громадського здоров’я (представництво міжнародної організації HealthRight International) — психологічна, гуманітарна та соціальна підтримка жінок і дітей, які зазнали сексуального насильства в період війни.

м. Київ

+38 (067) 113 47 59

«Гаряча лінія» підтримки з питань жіночого здоров’я — гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу, медична та психологічна допомога при домашньому, гендерно зумовленому та сексуальному насильстві. 

тел. 3033 

https://health-of-women.com/

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації.

тел. 116 123 та 0 800 500 335

«Аврора» — онлайн-платформа психотерапевтичної допомоги постраждалим від насильства, пов’язаного з війною, зокрема сексуального. Дистанційна підтримка будь-де в Україні, в тому числі на окупованих територіях, і за кордоном.

https://avrora-help.org.ua/

Восток SOS — благодійний фонд. Евакуація із зони конфлікту, гуманітарна, юридична та психологічна допомога.

«Гаряча лінія»:

тел. 0 800 332 614, Viber  +38 (099) 710 48 72, +38 (099) 311 53 14

Telegram +38 (096) 108 60 48

https://vostok-sos.org/

«Слов’янське серце»  — благодійний фондЕвакуація із зони конфлікту, юридична, соціальна та психологічна допомога для жінок і сімей з дітьми.

+38 (050) 420 20 92


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора